Naujienos
Eksporto lyderiai valdžią kvietė aktyviam dialogui
Ketvirtadienį daugiau kaip 2000 narių vienijanti Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacija (LPPARA) įteikė kasmetinius „Lietuvos eksporto prizo“, „Lietuvos metų verslininkės-vadovės“ ir „Darbo žvaigždės“ apdovanojimus. Renginyje vykusios diskusijos metu sutarta išeičių iš sudėtingos šiandienos situacijos ieškoti aktyviomis nuolatinėmis verslo ir valdžios diskusijomis.
„Atsidūrėme situacijoje, kai ekonomikos ir rinkos dėsniai nustojo veikti, o ilgalaikė perspektyva tapo sudėtinga sąvoka. Džiaugiuosi, kad Vyriausybė reaguoja, priima sprendimus ir supranta, kad visomis prasmėmis stiprią valstybę galima sukurti tik išvien su verslu. Mūsų verslo bendruomenė geba atlaikyti iššūkius ir susitelkti svarbiems veiksmams, todėl kviečiu toliau bendromis jėgomis ir aktyviu dialogu ieškoti tiek greitų išeičių, tiek ilgalaikių sprendimų tvaresnės ir saugesnės ateities kūrimui“, – kalbėjo LPPARA prezidentas Rimas Varkulevičius.
Atvira diskusija
Svarbiausiame metų LPPARA renginyje, pavadintame „Eksporto lyderiai: kaip iššūkius paversti galimybėmis“, šiemet buvo surengta verslo ir politikos lyderių diskusija bei pranešimų sesija. Dėl su verslu bendros sprendimų paieškos būtinybės vienbalsiai sutiko visi renginyje dalyvavę šalies pareigūnai: Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, Susisiekimo ministras Marius Skuodis, Aplinkos ministras Simonas Gentvilas, Teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska, ekonomikos ir inovacijų viceministrė Jovita Neliupšienė, Seimo nariai, miestų ir rajonų merai ir kiti renginio svečiai.
„Puikiai suprantame, kad esate vienas kertinių valstybės akmenų, leidžiantis mūsų šaliai vystytis, užtikrinti švietimo ir sveikatos paslaugas, infrastruktūrą ir socialinį teisingumą“, – sakė Seimo Pirmininkė.
„Pažadu betarpišką supratimą, kad esame vienodoje nežinioje. Užtikriname išklausymą, dialogą, būsime atviri, o sprendimai bus kasdien“, – kalbėjo aplinkos ministras.
Savo ruožtu verslo atstovai dalijosi patirtimi apie pastarojo meto iššūkius ir praktinius bei teorinius būdus jiems įveikti. Verslo atstovams šiuo metu aktualiausi eksporto rinkų keitimo, politikų ir vyriausybės pagalbos valdant žaliavų kainų bei trūkumo rizikas, gaminių sertifikavimo ir kiti klausimai.
„JAV Lietuvai yra pasiūliusi pagalbą puslaidininkių srityje, bet tai – valstybinio lygio mechanizmas, o šioje šalyje – bene sudėtingiausias sertifikavimas. Aš neįsivaizduoju, kas Lietuvos valdžioje mums galėtų padėti su sertifikavimu, o norint pasinaudoti JAV valstybės priemonėmis reikėtų aktyvesnio mūsų institucijų tarpininkavimo“, – kalbėjo išmaniųjų skaitiklių gamintojos „Axioma Metering“ vadovas Ignas Vosylius.
„Verslas turi iššūkių, bet galime imti gerąsias kaimynų praktikas ir įgyvendinti jas geriau. Puikus pavyzdys – supaprastintas sertifikavimas Latvijoje“, – kalbėjo AB „Lietkabelis“ generalinis direktorius Sigitas Gailiūnas.
O AB „Vakarų laivų gamykla“ vadovas Arnoldas Šileika atkreipė dėmesį į tai, kad laivybos sektoriuje krizės akivaizdoje net ES valstybės ima riboti prieigą prie savo rinkų kitoms bendrijos narėms, todėl Lietuvai vertėtų pasvarstyti apie tokias priemones kaip valstybiniai užsakymai vietos verslui.
„Bet dar svarbiau ir visos šalies konkurencingumas, kurį šiuo metu prarandame. Jis apima švietimą, profesinį rengimą, mokestinę aplinką, darbo jėgos klausimus ir begalę kitų sričių“, – kalbėjo A. Šileika.
Ryškus popandeminis atsigavimas
Tradiciškai „Lietuvos eksporto prizas“ buvo įteiktas 5 įmonėms iš skirtingų šalies regionų. Kai kurie šių metų laimėtojai praėjusių metų pajamas ir eksportą sugebėjo kone padvigubinti, bet apie šiuos metus dėl itin neapibrėžtos situacijos visos įmonės kalbėjo atsargiai.
Vilniaus regione „Lietuvos eksporto prizas“ įteiktas kosmetikos prekės ženklą „Manilla“ vystančiai UAB „Dermofaktorius“. Pernai bendrovė įsirengė visiškai naujas gamybos patalpas ir sukūrė naujas eksporto strategijas JAV, Didžiosios Britanijos ir ES rinkoms. Metų eksportuotoja Kauno regione pripažinta išmaniųjų ultragarsinių vandens ir šilumos apskaitos prietaisų kūrėja ir gamintoja UAB „Axioma Metering“, pernai apie 33% padidinusi pajamas ir eksportą.
Klaipėdos regione metų eksportuotojo vardą pelnė AB „Vakarų laivų gamyklos“ grupė. Nors bendrovės eksporto apimtys išliko panašiame lygyje kaip 2020 m., apie 80% eksportuojanti bendrovė darė solidžius naujų rinkų ir klientų paieškos žingsnius – tęsė 100 mln. EUR apimties infrastruktūros plėtros projektus, plėtė energetikos rinkai skirtą paslaugų portfelį, investavo į žaliąsias ir skaitmenines technologijas, sėkmingai vystė krovos paslaugų sritį, aktyviai bendradarbiavo su mokslo ir švietimo įstaigomis bei uostamiesčio talentų bendruomene.
Bene įspūdingiausią šuolį nuo jau aukšto atspirties taško pademonstravo dviračių gamintoja UAB „Baltik Vairas“, pelniusi metų eksportuotojos titulą Šiaulių regione. Daugiau kaip 99% produkcijos eksportuojanti bendrovė pernai gavo 134,6 mln. EUR pajamų arba net 86% daugiau nei prieš metus. O Panevėžio regione metų eksportuotojos vardą pelnė taip pat solidų, apie 70% pajamų ir eksporto augimą pademonstravusi laidų, kabelių ir pynių gamintoja AB „Lietkabelis“.
Tradiciškai, „Darbo žvaigždės“ medaliais buvo apdovanoti ir daugiausiai prie verslo aplinkos gerinimo ir Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų sistemos stiprinimo prisidėję Rūmų nariai. Apdovanojimus šiemet gavo Lietuvos notarų rūmų prezidentas Marius Stračkaitis, UAB „Aurita“ direktorė Vaida Butkuvienė, UAB „Jupojos technika“ direktorius Raimundas Vaišvilas ir UAB „Duventa“ direktorius Rimantas Šiaučiūnas.
Kaip ir kasmet, LPPARA apdovanojo ir šalies metų verslininkę-vadovę. Ja šiemet tapo socialinės globos ir slaugos paslaugų vienišiems senjorams teikėjos VšĮ „Ori senatvė“ vadovė Vida Ričkienė. Jos vadovaujama komanda šiuo metu ambulatorines, dienos socialinės slaugos ir paliatyviosios pagalbos paslaugas teikia daugiau kaip 650 klaipėdiečių. Organizacijoje dirba apie 130 darbuotojų, „Ori Senatvė“ taip pat bendradarbiauja su įvairiomis mokymo įstaigomis, suteikia praktinių mokymų ir įsidarbinimo galimybes.
Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacija (LPPARA) yra 1996 m. įsteigta nevyriausybinė nepelno organizacija, vienijanti ir atstovaujanti penkiems regioniniams prekybos, pramonės ir amatų rūmams Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje bei daugiau kaip 2000 jų narių.
Pagrindinis LPPARA tikslas yra verslo interesų atstovavimas gerinant aplinką verslo plėtrai, eksportui, investicijoms ir visuomenės gerovei. LPPARA teikia pasiūlymus verslo aplinkos gerinimui, konsoliduotą pozicija teisėkūroje, vertina valdžios sprendimus, dalyvauja ir kuria darbo grupes, apvalaus stalo diskusijas.